MÜLAKAT VE RÖPORTAJIN FARKLARI - TYT TÜRKÇE - AYT EDEBİYAT ( YKS ) / SONER HOCA

SONER HOCA İLE TÜRKÇE / EDEBİYAT

İçeriğe git

MÜLAKAT VE RÖPORTAJIN FARKLARI

SINIFLAR > LİSE 3 > LİSE-3 / 9. ÜNİTE: MÜLAKAT VE RÖPORTAJ
MÜLAKAT VE RÖPORTAJIN FARKLARI:

*Röportaj ve mülakat, farklı türler olmalarına rağmen birbirileriyle çokça karıştırılır.
*Kimi zaman aynı tür olarak da algılanır.
*Mülakat; yalnızca soru ve cevaplardan oluşan, mülakatı yapan kişinin kişisel düşüncelerini metne aktarmadığı bir türdür. Röportaj ise geniş anlatma olanağına sahip bir türdür. Bir insanla yapıldığında sadece soru ve cevaplardan oluşmaz. Bir eşyayı veya yeri de ele alabilir. Konu ve anlatım açısından oldukça geniş olanaklara sahiptir.
*Mülakatın alanı görüşülen kişiyle sınırlıyken röportajda her çeşit konu ve olay ayrıntılı bir biçimde irdelenir; anlatılanlar fotoğraflarla, belgelerle desteklenir ve zenginleştirilir.  
*Mülakat esas olarak mülakat yapılan kişiye sorular sorularak gerçekleştirilir. Röportajda ise muhataplara soru sormayla beraber bir olayı öyküleme, izlenim ve betimlemelere yer verme de söz konusudur.  
*Mülakatta bir kişiyi sorulara verdiği cevaplarla tanıtmak amaçlanır. Röportajda ise bir olayı sorgulamak, bir gerçeği ortaya koymak suretiyle kamuoyunu aydınlatmak amaçlanır.  
*Mülakata eklenen görseller de sadece mülakat yapılan kişinin fotoğrafı olabilir. Röportajda kullanılan görsel malzeme de oldukça geniştir.

İçeriğe dön